Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Awards
    • Computable Awards
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
    • Inzending indienen
    • Inzendingen
    • De jury en experts
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Magazine
    • Magazine
    • Adverteren in het magazine
  • Nieuwsbrief

HP ontwikkelt vervanger transistor

17 februari 2005 - 23:003 minuten leestijdAchtergrondCloud & Infrastructuur
Jasper Bakker
Jasper Bakker

Onderzoekers in de laboratoria van HP werken aan een opvolger voor de transistor. Dat universeel gebruikte chipcomponent loopt op tegen de fysieke grenzen van de gebruikte materialen.

  
Een artistieke impressie van een circuit op moleculaire schaal, opgebouwd uit enkele van de door HP-onderzoekers ontwikkelde crossbar latch. Dit kan ooit de universele transistor vervangen. Illustratie: Madworks Concept Images.
Wetenschappers in de HP Labs werken aan een eigen vinding, crossbar latch geheten. Die kruislingse verbinding kan signalen herstellen en omkeren, wat de basisfunctionaliteit is van de huidige transistor. De crossbar latch kan dus algemene computerfuncties vervullen zonder gebruik van transistoren.
De latch bestaat uit enkele draden op nanometerschaal. Centraal staat een lijn die dient als signaallijn met daar overheen twee controlelijnen. Die zijn op de verbindingspunten gekoppeld middels elektrisch schakelbare kruisingen op moleculaire schaal. Door signalen van verschillend voltage te sturen in combinatie met tegengestelde lading van de schakelingen, zijn computerinstructies als NOT, AND en OR uit te voeren. Daarnaast kan de crossbar latch gekoppeld worden in een reeks logic gates, wat complexere instructies mogelijk maakt.
Dit basiselement is ontwikkeld door HP-onderzoekers Stan Williams, Phil Kuekes en Duncan Stewart van de Quantum Science Research-groep. Zij hebben hun vinding uiteengezet in een technisch artikel dat is gepubliceerd in het gerenommeerde Journal of Applied Physics. Daarin zetten zij uiteen hoe de potentiële transistoropvolger functioneert en hoe zij de technologie ervan hebben verfijnd.

Duizend keer krachtiger

HP claimt dat hiermee nu bewezen is dat de opvolger serieus genomen moet worden. Bovendien zijn er volgens de computerleverancier computers mee mogelijk die minstens duizend keer krachtiger zijn dan huidige computers op transistorbasis. Het bedrijf hoopt hiermee ook het vastlopen van de Wet van Moore te omzeilen. Gordon Moore, medeoprichter van Intel, stelde dat het aantal transistoren op een chip elke achttien maanden verdubbelde.
Dit wordt in de volksmond steevast vertaald als een verdubbeling van de rekenkracht van processoren. De laatste tijd is het tempo van achttien maanden met enige moeite volgehouden. Wetenschappers voorzien voor de komende jaren echter onoverkomelijke obstakels, namelijk de fysieke grenzen van de gebruikte materialen (silicium), die nu op molecuul- en atoomniveau worden gemanipuleerd.

Ontbrekende element

“De crossbar-latch vormt een sleutelelement dat nodig is voor het ontwikkelen van een computer met nano-apparatuur. Die componenten zijn relatief goedkoop en eenvoudig te bouwen”, zegt senior-onderzoeker Williams. Het productieproces voor het lijnengrid met molecuulschakelingen is vergelijkbaar met het afdrukken van documenten op een inkjetprinter. Hedendaagse transistoren worden in meerdere lagen geëtst middels een complex en duur chemisch proces.
Wetenschapper Kuekes heeft in juli 2003 al een patent toegekend gekregen op de crossbar latch. Collega-onderzoeker Stewart heeft het leeuwendeel van het testwerk verricht, dat bewijst dat deze vinding daadwerkelijk werkt. De HP-wetenschappers hadden eerder al functioneel geheugen op nanometerschaal ontwikkeld. “De crossbar latch is het ontbrekende element om meerdere dataverwerkingsstappen te kunnen uitvoeren”, verklaart Stewart.

Lange termijn

Kuekes nuanceert de termijn voor toepasbaarheid: “Transistoren zullen de komende jaren nog in gebruik blijven om conventionele siliciumcircuits te vormen, maar de crossbar latch kan ze vervangen. Net zoals de transistor de vacuümbuis heeft vervangen en de vacuümbuis ooit de elektromagnetische schakeling.”
HP mikt erop de crossbar latch tegen 2011 of 2012 te gebruiken in chips voor commercieel gebruik, die tegen die tijd op 32 nanometer zitten. Huidige chips zitten op 90 nanometer en bedrijven als Intel, IBM en AMD werken al aan de volgende stap: 65 nanometer. HP wil zijn technologie ook in licentie leveren aan andere chipontwikkelaars en -producenten.< BR> 
Quantum Science Research:
http://www.hpl.hp.com/research/qsr/
Journal of Applied Physics:
jap.aip.org/


Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Route naar digitale autonomie en soevereiniteit

    Van A(merikaans) naar Beter. Complexiteit zit niet in de nieuwe locatie, maar de weg er naar toe.

    Computable.nl

    Comeback? Private Cloud heroverwogen.

    Waarom regie, security en controle opnieuw centraal staan

    Computable.nl

    Geïntegreerde ICT in de zorg

    Hoe samenhang in IT bijdraagt aan continuïteit en veiligheid

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Awards-inzendingen

    Pijl naar rechts icoon

    Cegeka

    Ammar Alkhatib (Cyber Security Advisor, Cegeka)
    Pijl naar rechts icoon

    Prometheus Informatics B.V.

    Duurzamer, veiliger én voordeliger rijden bij Bouw Logistics Services (Bouw Logistics Services en Prometheus Informatics)
    Pijl naar rechts icoon

    Prometheus Informatics B.V.

    Sturen op duurzaamheidsdoelstellingen bij Rabelink Logistics (Rabelink Logistics en Prometheus Informatics)
    Pijl naar rechts icoon

    Hyperfox

    Vereenvoudiging besteloroces bij Duplast, specialist in voedselverpakkingen (Duplast en Hyperfox)
    Pijl naar rechts icoon

    Prodek Solutions BV

    Compleet pakket voor digitale aansturing duurzame energie bij Odura (Odura en Prodek Solutions)
    Alle inzendingen
    Pijl naar rechts icoon

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Meer lezen

    Data & AI

    Schneider Electric in­tro­du­ceert koel­ma­chi­nes voor ‘moderne datacenter’

    Cloud & Infrastructuur

    Kort: Flagshipstore Amac op Zuidas, partnerschap Fujitsu en Anthropic (en meer)

    Cloud & Infrastructuur

    Amerikaanse foundry Polar gaat Nexperia-chips maken

    Cloud & Infrastructuur

    KPN met Duitsers in soevereine cloud

    Cloud & Infrastructuur

    Kort: TCS komt met variabele soevereine cloud, onderzoek PwC naar de data-economie (en meer)  

    Software & Development

    Hoe betrouwbaar is onze software?

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Ontvang Computable e-Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics
    • Phishing
    • Ransomware
    • NEN 7510

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2026 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs