Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Awards
    • Overzicht
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Magazine
  • Nieuwsbrief

Documenten voor het oprapen!?

03 juli 2008 - 13:513 minuten leestijdOpinieSecurity & Awareness

Uw firewalls werken, uw laptops zijn voorzien van encryted opslag, uw PC toestenbord heeft kaart-toegang, maar is uw document-verwerkende omgeving veilig?

Documenten zoals contracten, financiële rapportages, arbeidsovereenkomsten worden achter slot en grendel bewaard in brandvrije kasten en zijn fysiek dus beschermd. De financieel directeur houdt zijn kast echt wel op slot, maar hoe staat dat met de commerciële afdelingen? Iedereen waant zich veilig achter zijn pc met alle technische toevoegingen, althans voor het gewone dagelijkse werk.  

Maar als je over een willekeurige gang loopt in een modern kantoorpand, dan zie je her en der van die netwerkprinters en multifunctionals staan in zogenaamde service-corners met een hoop papier in de uitvoerbakken of op de kast ernaast.  Moet je voor de grap eens inkijken, dan schrik je wat voor documenten je daar aantreft: klanten-contracten, offertes, spreadsheet berekeningen met inkoopprijzen en marges, campagne-beschrijvingen, volledige uitdraaien van verkoopgebieden met alle contractdetail informatie, ontwikkelingsplannen, financiële overzichten enzovoorts.

En als je een paar van die documenten inkijkt of eruit haalt, heeft niemand het in de gaten. Hoezo is een firewall werkzaam tegen informatielekken? Ja, tegen een hacker van buitenaf. Maar we weten dat de meeste beveiligingsincidenten binnen de muren van een organisatie optreden. En dat eigen personeel de grootste lek is, zowel bewust als onbewust. De eerste stap die een organisatie moet nemen is het verplicht stellen van beveiligd printen, dus met een pincode van tenminste 4 cijfers. Daarmee voorkom je dat de fysieke documenten in de uitvoerbak komen te liggen op de gang. Dan kan je gelijk de banner-page uitzetten en bespaar je ook nog het milieu en kosten. Dus speel in op het groene gevoel van de gebruikers, maar maak het zo makkelijk mogelijk voor alle betrokkenen.

Een betere oplossing is om de MFP te voorzien van een pas-lezer of biometrische-lezer waarmee de gebruiker zich moet aanmelden. Dan heb je de (netwerk) authenticatie meteen geregeld en kan je bepalen welke functionaliteiten de gebruiker toegewezen krijgt. Daarmee kan je voorkomen dat documenten ongewild of onpersoonlijk naar ‘buiten' gemaild of gefaxt worden en dat de gegevens van de afzender meteen ingevoerd zijn (e-mail from-adres=gebruikersnaam). Dat moet je natuurlijk wel vermelden bij de MFP zodat er direct een preventieve werking van uit gaat.

Het ontwikkelen van een goed beleid is natuurlijk minstens zo belangrijk als de technische beveiligings-maatregelen. En in dat beleid moet dus ook het gedrag rond de verwerking van fysieke documenten, het printen, scannen en faxen opgenomen worden. Want printjes op de gang is een lust voor de social engineering hacker: niks is eenvoudiger om mee te nemen als ‘interimmer' dan ‘je eigen' printjes, gewoon onder de arm in de gang. Ze liggen er immers toch voor het oprapen?

Meer over

Laptops

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Agentic AI in actie

    De stappen van automatiseren naar écht autonoom werken. Welke toepassingen zijn succesvol?

    Computable.nl

    Kies de juiste virtualisatie-aanpak

    Vergelijk drie krachtige open source-oplossingen: Proxmox, Kubernetes en OpenStack

    Computable.nl

    Beveiliging van AI in de praktijk

    AI is hot, maar de praktijk binnen grote organisaties blijkt weerbarstig. Stop met brandjes blussen; zo schaal en beveilig je met succes.

    4 reacties op “Documenten voor het oprapen!?”

    1. James Haak schreef:
      25 juli 2008 om 07:08

      Dit klinkt erg herkenbaar.
      Mijn werkplek grenst aan de printerruimte/koffiehoek en daar is inderdaad ook zo’n tafel waar de uitgeprinte bladen neergelegd worden.
      Bij wijze van proef heb ik meerdere malen uitdraaien gedaan van bedrijfskritisch informatie die tot mijn verwondering dagen lang op de tafel zie blijven liggen.
      Bij mijn vorige opdracht was er een printbeveiliging op functieniveau per medewerker met een pinbeveiliging en behalve het feit dat er geen bedrijfsinformatie door de koffiecorner zweeft hoorde ik ook nooit dat er hele boekwerken van honderden pagina’s uit de bedrijfsprinters gespuwd werden.
      Oftwel een afzetting van een ontzettende besparing op informatieveiligheid en printkosten tegen een geringe vermindering van gebruiksvriendelijkheid snap ik niet waarom er nog bedrijven zijn die dit niet hebben ingevoerd.

      Login om te reageren
    2. Ted Kraan schreef:
      25 juli 2008 om 08:17

      Dus een social engineering hacker heeft een toegangspas en komt langs al die vreemde mensen en paslezers om fysiek bij de printer te komen? Als dat zo makkelijk is, waarom komt die dan ook niet gewoon de serverruimte in?

      En het printje waar Kees een 5 voudige biometrische 2 logische checks voor heeft moeten uitvoeren en op zijn bureau ligt om door te lezen en mee te werken, wordt weggeroepen voor een acuut probleem, wordt even weggeritst door Piet om te kopieren.

      Excuses, maar het doet me allemaal te veel denken aan Terry Gilliam’s ‘Brazil’ uit 1985.

      Login om te reageren
    3. Jack schreef:
      26 juli 2008 om 10:16

      Schrijver van het artikel werkt bij een fabrikant van de in het artikel aangeprezen producten. Maar dit zie je pas wanneer je op de naam van betrokkenen klikt.

      Wij van WC-Eend adviseren WC-Eend.

      Login om te reageren
    4. Lex Borger schreef:
      29 juli 2008 om 06:56

      De ‘social engineer hacker’ is het best aan te pakken met een goed beveiligingsbewustzijn bij de medewerkers. Aanvulling met technische maatregelen kan nuttig zijn, als het past binnen de bedrijfscultuur en het in balans is met de risico’s verminderd worden.

      Login om te reageren

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Uitgelicht

    Pieter de Haer, Portfoliomanager Previder

    Partnerartikel
    AdvertorialCloud & Infrastructuur

    Hybride cloud: belofte of valkuil?

    Pieter de Haer, Portfoliomanager Previder De hybride cloud is de belofte van dit moment. Organisaties zien een model voor zich...

    Meer persberichten

    Meer lezen

    Ransomware data opslag
    AchtergrondSecurity & Awareness

    Ransomware in de zorg, hoe gaat Eurofins om met Nederlandse data?

    NIS 2
    ActueelSecurity & Awareness

    Tweede Kamer kritisch op NIS2-wetgeving

    Cybersec
    ActueelSecurity & Awareness

    Cybersec Netherlands 2025: resilience, soevereiniteit en ai als drijvende krachten

    [Afbeelding: Sergey Nivens/Shutterstock.com]
    ActueelData & AI

    Kort: GPUGate is complexe cyberaanval op it-sector, Copilot valt tegen (en meer)

    M&A, Fusie & Overname
    ActueelSecurity & Awareness

    Cybersecurity is business

    OpinieSecurity & Awareness

    Veelzijdige cyberaanvallen vereisen uniforme verdediging

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Planning
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Abonneren Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics
    • Phishing
    • Ransomware
    • NEN 7510

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2025 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs