Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Awards
    • Computable Awards
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
    • Inzending indienen
    • Inzendingen
    • De jury en experts
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Magazine
    • Magazine
    • Adverteren in het magazine
  • Nieuwsbrief

Steek geen geld in onontgonnen applicatieportfolio

04 januari 2013 - 07:173 minuten leestijdOpinieSoftware & Development

Meer dan de helft van de it-managers en cio’s geeft toe een onvolledig beeld te hebben van hun applicatieportfolio. Toch gaat 80 procent van het it-budget op aan het beheer en onderhoud ervan. Als je deze twee feiten met elkaar combineert, dan kom je tot de slotsom dat bijna het hele budget in een zwart gat gestoken wordt. Slechts 20 procent blijft dan over voor nieuwbouw en modernisering. Volgens mij moet het roer drastisch om.

Doordat het applicatieportfolio door veel it-managers niet te doorgronden is, bevat het regelmatig redundante applicaties die niet geïdentificeerd zijn of buiten gebruik zijn gesteld terwijl ze wel onnodig mips (million instructions per second) in beslag nemen. Daarnaast zitten er vaak legacy-applicaties in het portfolio, waarvan niemand weet hoe deze moeten worden bijgewerkt. Veel it-managers hebben een vertroebeld en/of onvolledig beeld van de bestaande applicaties en vanzelfsprekend van de relatie ertussen. Een gedegen afweging om een applicatie te moderniseren of buiten gebruik te stellen, is dan niet mogelijk. Het is daarom niet gek dat het meeste geld gestoken wordt in beheer en onderhoud, maar zonde is het wel.

Met onderhoud en beheer van het applicatieportfolio bedoel ik in deze context het lapwerk door middel van applicatie-reviews en -updates. Dus kleine functionele wijzigingen die worden doorgevoerd om met de bestaande applicaties te kunnen voldoen aan de huidige eisen, zoals veranderende wet- en regelgeving. Denk aan de btw-verhoging, dat is typisch zo’n wijziging die je niet even links kan laten liggen als je er wat mee te maken hebt. Door dergelijke aanpassingen door te voeren, blijven de applicaties draaien en enigszins voldoen, maar dit is te weinig om de organisatie vooruit te helpen. Op deze voet verder gaan, is dus geen optie.

Veel van ons delen dit besef. Ondanks dat 46 procent van de it-managers nu nog niet weet hoe hoog de kosten zouden zijn om hun applicatieportfolio up-to-date te maken, wil een ruime meerderheid daar verandering in brengen door een gestructureerd proces te implementeren. In feite is het een verborgen post op de balans. Bovendien kun je het budget nooit optimaal besteden als je niet precies weet waaraan. Ik roep daarom alle it-managers op om te streven naar de grote wisseltruc. Waar nu nog maar 20 procent besteed wordt aan nieuwbouw en modernisering, zou dat 80 procent mogen zijn. En hetzelfde geldt voor onderhoud- en beheerbudget. Waar dat nu 80 procent is, mag dat wat mij betreft 20 procent worden. Daar gaat echter wel een essentiële stap aan vooraf, namelijk inzicht in het applicatieportfolio. Begin dus bij het begin en ontdek het veelal nu nog onontgonnen portfolio.

Meer over

Legacy

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Agentic AI in de praktijk

    Hoe autonome AI werkprocessen fundamenteel verandert

    Computable.nl

    Agentic AI in actie

    De stappen van automatiseren naar écht autonoom werken. Welke toepassingen zijn succesvol?

    Computable.nl

    Staat Digitale Connectiviteit Bouw- en Installatiebranche

    Connectiviteit is de kern van veel processen en van strategisch belang voor de toekomst. Waar sta jij?

    12 reacties op “Steek geen geld in onontgonnen applicatieportfolio”

    « Oudere reacties
    1. Maarten Oberman schreef:
      18 januari 2013 om 07:57

      @Ruud,

      kijk dat zijn al 2 mediator’s….. voor 2 schrijvers…..

      Login om te reageren
    2. Ruud Mulder schreef:
      18 januari 2013 om 08:42

      @ Maarten,

      Gaat dus helemaal goed komen aangezien de heren wel van een uitdaging houden.

      Ik hoor graag wanneer dit plaats gaat vinden.

      Login om te reageren
    « Oudere reacties

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Awards-inzendingen

    Pijl naar rechts icoon

    Check Point

    Nadia van Beelen (Sales Associate, Check Point Technologies)
    Pijl naar rechts icoon

    Cegeka

    Ammar Alkhatib (Cyber Security Advisor, Cegeka)
    Pijl naar rechts icoon

    ForceFusion

    Amber Quist (Cyber security specialist, ForceFusion)
    Pijl naar rechts icoon

    Prometheus Informatics B.V.

    Duurzamer, veiliger én voordeliger rijden bij Bouw Logistics Services (Bouw Logistics Services en Prometheus Informatics)
    Pijl naar rechts icoon

    Prometheus Informatics B.V.

    Sturen op duurzaamheidsdoelstellingen bij Rabelink Logistics (Rabelink Logistics en Prometheus Informatics)
    Alle inzendingen
    Pijl naar rechts icoon

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Uitgelicht

    inQdo

    Partnerartikel
    Cloud & Infrastructuur

    Cloud is volwassen, de advisering nog...

    Cloud is volwassen geworden, maar de belofte is voor veel organisaties nog niet ingelost: complexiteit neemt toe, kosten vallen tegen en onafhankelijk advies is schaarser dan het lijkt. Cloudspecialist inQdo...

    Meer persberichten

    Meer lezen

    Carrière

    Kort: Aantal it-vacatures gedaald, Cegeka doet eerste Zwitserse overname (en meer)

    Overheid

    Nijmegen biedt alternatief voor DigiD

    Security & Awareness

    Hadrian vindt in recordtijd ernstige overheidslekken met goedkope ai

    Overname Samenwerken Fusie
    Software & Development

    Main Capital fuseert Zig met het Deense Unik   

    Software & Development

    TravelSpirit en 1TIS fuseren met Vortex aan boord

    Data & AI

    Avendar krijgt 2,2 miljoen euro voor ai-ondersteuning opsporing

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Ontvang Computable e-Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics
    • Phishing
    • Ransomware
    • NEN 7510

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2026 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs