Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Awards
    • Computable Awards
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
    • Inzending indienen
    • Inzendingen
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Magazine
    • Magazine
    • Adverteren in het magazine
  • Nieuwsbrief

Verdeelde reacties op sociale-mediaban voor jongeren in Australië

29 november 2024 - 12:42ActueelGovernance & Privacy
Pim van der Beek
Pim van der Beek

De reacties op een wet die het gebruik van sociale media voor Australiërs onder de zestien jaar verbiedt, zijn wisselend. De verordening, een wereldprimeur, is al aangenomen, maar het zal zeker nog een jaar duren voordat zij ingaat.

Ict-adviseur Kees Verhoeven, die zich tot 2021 als Tweede Kamerlid voor D66 inzette voor privacy en een betere digitale overheid, noemt op LinkedIn de Australische wet ‘fenomenaal’, Hij vindt het een ‘dappere en betekenisvolle stap’ die het begin van nieuwe menselijkheid in het digitale tijdperk kan markeren.

Verhoeven denkt eraan om een petitie te starten die de Tweede Kamer oproept om het Australische voorbeeld te volgen. Hij zoekt daarvoor medestanders. ‘Nederland kan dit voorbeeld volgen en het eerste Europese land worden dat kinderen actief beschermt tegen de slopende platformverslaving.’

Kritiek

Onder die oproep staat ook kritiek. Justine Pardoen, oprichter en bestuurder van Bureau Jeugd en Media, dat zich richt op mediaopvoeding, mediawijsheid en digitale geletterdheid, ziet niks in de wet. ‘Het is een vorm van symboolpolitiek waar tieners echt niet beter van worden. Een snelle, gemakkelijke reflex, die niet voldoende doordacht is.’ Volgens Pardoen, die ruim tien jaar bezig is met online-veiligheid en ondersteuning van ouders in de mediaopvoeding, moeten overheden zich verre houden van het verbieden van toegang tot informatie. ‘Juist voor tieners.’

Ze begrijpt dat ouders zeggen dat ze hulp nodig hebben en dat er iets gedaan moet worden om sociale media minder ‘toxisch, verslavend en onveilig’ te maken. Maar zij zou graag zien dat de manier waarop sociale-mediaplatforms omgaan met jonge gebruikers wordt aangepakt. Een wettelijk verbod voor gebruikers is volgens haar niet nodig.

Australische wet

De wet Online Safety Amendment (Social Media Minimum Age) Bill 2024 moet jongeren beschermen tegen de negatieve effecten van sociale media op hun fysieke en mentale gezondheid. Maar, zo luidt de kritiek, de ontneemt jongeren ook de mogelijkheid om zich online vrij uit te drukken en om samen te komen. Ook rechten op onderwijs, cultuur en privacy zouden in het geding komen door sociale media te verbieden. Een aantal organisatie pleit voor minder vergaande maatregelen om jongeren te beschermen tegen sociale media.

Oproep

Wat vind jij? Moet er in Nederland ook een verbod komen op het gebruik van sociale media onder de zestien jaar? Wie is daarvoor verantwoordelijk, de overheid of de leverancier? En hoe is dit te handhaven? Reageren kan onder dit artikel.

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Regelgeving en zorgplicht helpen organisaties om succesvol en veilig te zijn

    Hoe helpen regelgeving en zorgplicht organisaties om succesvol en veilig te zijn?

    Computable.nl

    Geïntegreerde ICT in de zorg

    Hoe samenhang in IT bijdraagt aan continuïteit en veiligheid

    Computable.nl

    Hoe raakt NIS2 ook jouw bedrijf?

    De nieuwe cyberregels voor het MKB in aantocht

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Awards-inzendingen

    Pijl naar rechts icoon

    Prometheus Informatics B.V.

    Duurzamer, veiliger én voordeliger rijden bij Bouw Logistics Services (Bouw Logistics Services en Prometheus Informatics)
    Pijl naar rechts icoon

    Prometheus Informatics B.V.

    Sturen op duurzaamheidsdoelstellingen bij Rabelink Logistics (Rabelink Logistics en Prometheus Informatics)
    Pijl naar rechts icoon

    Hyperfox

    Vereenvoudiging besteloroces bij Duplast, specialist in voedselverpakkingen (Duplast en Hyperfox)
    Pijl naar rechts icoon

    Prodek Solutions BV

    Compleet pakket voor digitale aansturing duurzame energie bij Odura (Odura en Prodek Solutions)
    Pijl naar rechts icoon

    Norday

    AI-tool die hyper-gepersonaliseerde cultuurpodcasts maakt voor het Rotterdams Philharmonisch Orkest (Wondercast)
    Alle inzendingen
    Pijl naar rechts icoon

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Meer lezen

    Cloud & Infrastructuur

    Cloudsector voelt zich gepasseerd bij keuze voor StackIT

    Cloud & Infrastructuur

    Twijfels of ‘Lidl-cloud’ wel zo soeverein is

    Overheid

    UWV houdt geloof in dreigend it-fiasco: BMS

    Falen, fiasco, vallen, mislukt
    Overheid

    Een nieuw, uniek ict-dieptepunt bij het UWV

    Overheid

    Kans bijna verkeken om DigiD-kwestie snel op te lossen

    shutterstock_2339929885 TippaPatt 16x9
    Zorg

    ChipSoft bijt in het stof tegen noordelijke ziekenhuizen

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Ontvang Computable e-Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics
    • Phishing
    • Ransomware
    • NEN 7510

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2026 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs