Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • IT Strategy & Governance
    • Cloud & Infrastructure
    • Data & AI
    • Security & Risk
    • Software & Development
    • Digitale werkplek
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Awards
    • Computable Awards
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
    • Inzendingen
    • De jury en experts
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Magazine
    • Magazine
    • Adverteren in het magazine
  • Nieuwsbrief
Onderstaande bijdrage is van een externe partij. De redactie is niet verantwoordelijk voor de geboden informatie.

Home » Security & Risk

Honderd procent veilig kan niet, honderd procent weerbaar wel

29 augustus 2025 - 17:143 minuten leestijdOpinieSecurity & Risk
Edwin Weijdema
Edwin Weijdema
Google logo initiaal icoon
Computable toevoegen als voorkeursbron

BLOG – Uit onderzoek van McKinsey blijkt dat zeven op tien organisaties denken dat ze in het geval van een cyberaanval ‘erg weerbaar’ zijn. Toch is de realiteit anders en mag slechts acht procent zich ‘effectief weerbaar’ noemen. Dat komt omdat ze nog te vaak een factor over het hoofd zien: de mensen in de organisatie.

Weerbaarheid is voor bedrijven vergelijkbaar met immuniteit voor de mens. Naarmate je vaker de griep krijgt, zal je beter bestand zijn tegen de ziekte. Wanneer je de eerste keer ziek wordt, is het even schrikken. De tweede keer ga je de symptomen sneller herkennen. En de derde keer zou je moeten weten hoe je de ziekteverschijnselen zo goed mogelijk kunt beperken. Bij een cyberaanval helpen kennis en ervaring eveneens om de impact van het incident tegen te gaan.

Om weerbaar te worden, moeten we een gemeenschappelijke cultuur van veiligheid creëren

Cyberweerbaarheid is één onderdeel, maar eigenlijk dekt de term ‘operationele weerbaarheid’ de lading beter. Organisaties moeten bestand zijn tegen allerlei factoren die hun activiteiten kunnen verstoren. Een voorbeeld hiervan zijn de oorlogen die de wereld momenteel teisteren. Het is niet de eerste keer dat we met dergelijke grote conflicten te maken krijgen en dus kunnen we de gevolgen deels inschatten. Zo weet je bijvoorbeeld dat de olieprijs zal stijgen. Je kunt dus meteen een plan uitwerken en de nodige voorbereidingen treffen als dit invloed heeft op je bedrijfsvoering.

Blindstaren

Hoewel technologie kan helpen om je weerbaarheid te verhogen, mogen we ons niet blindstaren op tools. Mensen en processen zijn minstens zo belangrijk. De meerderheid zal bij een incident verstarren of wegvluchten in plaats van actie te ondernemen. Logisch, want als werknemers niet voorbereid zijn, kan je ook niet verwachten dat ze weten hoe ze in een crisis moeten reageren.

Al te vaak zijn bedrijven enkel bezig met awareness creëren en vergeten ze de oefening. Zo wijzen ze hun medewerkers er wel bewust op dat ze niet op een verdachte link mogen klikken, maar leggen ze niet uit wat iemand moet doen als het tóch gebeurt.

Om weerbaar te worden, moeten we een gemeenschappelijke cultuur van veiligheid creëren. Dat is ook het uitgangspunt van wetgeving zoals NIS2 en Dora. We moeten van elkaar leren, zodat we begrijpen wat er gebeurt bij een aanval en tot een sterk incident-responseplan komen.

Puzzel

Iedereen heeft een stukje van de puzzel in handen. Ook C-level ontsnapt dankzij NIS2 niet meer. De ceo van een bedrijf kan ontslagen worden als de organisatie niet investeert in weerbaarheid. Alle puzzelstukjes zijn met elkaar verbonden. Maar als je niet weet waar je naartoe werkt, is het niet eenvoudig om de puzzel te leggen. Werk er dus aan dat iedereen z’n rol kent in het bredere plaatje. Collega’s moeten begrijpen wat van hen verwacht wordt en wat dat voor hen betekent. Het zal de adoptie vereenvoudigen en de organisatie automatisch wendbaarder maken.

Tot slot: deel zeker je kennis na een cyberaanval. Vertel anderen wat je precies hebt meegemaakt en hoe je ermee bent omgegaan. Realiteitszin komt pas door ervaring. Getuigenissen zijn een krachtig middel op de weg naar weerbaarheid.

Edwin Weijdema, field cto EMEA, strategy, cybersecurity lead Veeam

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Governance die AI laat groeien

    Praktische governance voor Copilot en agents: grip op data, identiteit en verantwoordelijkheid

    Computable.nl

    Hoe blijft jouw cloud bereikbaar en beheers je risico’s?

    Cloudcontinuïteit in de praktijk. Ontdek hoe je digitale continuïteit beter organiseert en risico’s beperkt.

    Computable.nl

    Eén beveiligingsstrategie voor mens, device en netwerk

    Een gids met inzicht in hoe gebruiker, apparaat en verbinding samen de beveiliging bepalen. Endpoint en gebruiker veilig verbonden.

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Uitgelicht

    Partnerartikel
    Soevereiniteit

    Digitale soevereiniteit of digitale au...

    Digitale soevereiniteit, digitale autonomie, soevereine cloud: de termen worden vaak door elkaar gebruikt. Maar wat betekenen ze nu echt, en waarom maakt het uit? Begin juli 2026 scherpte het kabinet...

    Meer persberichten

    Meer lezen

    Security & Risk

    Politie start strafrechtelijk onderzoek naar cyberaanval op Albert Heijn

    IT Strategy & Governance

    Kort: Zorgen om verkeerssoftware Rijkswaterstaat, Canon introduceert edr voor printomgeving (en meer)

    Security & Risk

    Microsoft slaat alarm over ai-cyberaanvallen

    Industry & OT

    Ot-beveiliging: spaghetti moet lasagne worden

    Patch Management

    Cybercriminelen bestoken PHP-servers na publicatie noodpatch

    Cloud & Infrastructure

    Kort: 7 miljoen voor ot-beveiliger Indurex, 10 miljoen voor Photon Bridge (en meer)

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Ontvang Computable e-Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics
    • Phishing
    • Ransomware
    • NEN 7510

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten
    • Persberichten bekijken
    • Blogwire

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2026 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs