Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Awards
    • Computable Awards
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
    • Inzendingen
    • De jury en experts
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Magazine
    • Magazine
    • Adverteren in het magazine
  • Nieuwsbrief

Cybermisdaad blijft grootste bedreiging voor Nederlandse bedrijven 

Artist's impresson malware [Afbeelding GrandeDuc/Shutterstock]
[Afbeelding: GrandeDuc/Shutterstock]
26 januari 2026 - 07:00ActueelSecurity & AwarenessRaboResearch
Alfred Monterie
Alfred Monterie

Van alle risico’s die Nederlandse bedrijven ervaren, wordt cybermisdaad gezien als het risico met de grootste negatieve impact. Dit blijkt uit onderzoek van RaboResearch naar de mate waarin Nederlandse sectoren risico’s ervaren. 

Ongeveer de helft van de bedrijven geeft aan dat cybermisdaad, elektriciteitstekorten, nieuwe technologieën, extreme financiële risico’s en geo-economische maatregelen grote negatieve impact zouden hebben op de continuïteit van hun onderneming. 

Verschillen tussen sectoren

Tussen bedrijven in verschillende sectoren bestaan aanzienlijke verschillen. Industriële bedrijven zijn kwetsbaarder voor elektriciteitstekorten en geopolitieke ontwikkelingen. Voor dienstverleners vormt cybermisdaad het belangrijkste risico.

Relatief veel bedrijven geven aan dat nieuwe technologieën een groot risico voor hen kunnen zijn. Ondanks dat deze nieuwe technologieën ook kansen kunnen bieden, laat dit zien dat er ook een bepaalde onrust leeft bij ondernemingen over de mogelijke risico’s die deze technologische veranderingen met zich mee kunnen brengen. 

Een voorbeeld hiervan is de opmars van kunstmatige intelligentie. Die kan een positief effect op de productiviteit hebben. Aan de andere kant zou ai banen kunnen vervangen, waardoor de werkloosheid oploopt. Voor bedrijven die zich lastig kunnen aanpassen, brengt dit ook onzekerheid met zich mee. 

Weerbaarheid

Hoewel de risico’s groot blijven, zijn Nederlandse ondernemingen weerbaarder geworden. Vooral grotere industriële bedrijven zijn bezig met het verminderen van hun strategische afhankelijkheid van landen binnen en buiten de EU.

Kort voor het onderzoek van RaboResearch publiceerde het World Economic Forum (WEF) het Global Risks Report 2026; een jaarlijkse enquête onder meer dan 1300 wereldleiders. Onzekerheid zal de komende tijd het bepalende thema blijven.

De helft van de respondenten verwacht dat 2026 en 2027 ’turbulent’ of ‘stormachtig’ zullen verlopen. Als we echter een risicoperspectief van tien jaar hanteren, loopt dit percentage op tot 57%, waarbij bijna een vijfde ‘wereldwijde catastrofale’ risico’s verwacht.

Het rapport waarschuwt dat stijgende schulden, een zwakke economie en onzekere opbrengsten van nieuwe technologieën samen een gevaarlijke mix vormen. Als daar ook nog internationale spanningen bij komen, kan dat niet alleen bedrijven ontwrichten, maar hele samenlevingen uit balans brengen.

Meer over

Cybercrime

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Regelgeving en zorgplicht helpen organisaties om succesvol en veilig te zijn

    Hoe helpen regelgeving en zorgplicht organisaties om succesvol en veilig te zijn?

    Computable.nl

    Digitalisering die zorg versterkt

    Hoe is de zorg voorbereid op de toekomst, met een hoofdrol voor cloud en connectiviteit?

    Computable.nl

    Actuele cyberdreigingen in kaart gebracht

    Een uitgebreid threat report (2026) met trends, tactieken en risico’s voor complexe IT-omgevingen

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Awards-inzendingen

    Pijl naar rechts icoon

    Cegeka

    Ammar Alkhatib (Cyber Security Advisor, Cegeka)
    Pijl naar rechts icoon

    Prometheus Informatics B.V.

    Duurzamer, veiliger én voordeliger rijden bij Bouw Logistics Services (Bouw Logistics Services en Prometheus Informatics)
    Pijl naar rechts icoon

    Prometheus Informatics B.V.

    Sturen op duurzaamheidsdoelstellingen bij Rabelink Logistics (Rabelink Logistics en Prometheus Informatics)
    Pijl naar rechts icoon

    Searoutes

    CO₂-transparantie voor digitale freight forwarding bij Shypple (Shypple en Searoutes)
    Pijl naar rechts icoon

    INNO-WAY Rabotics

    Verkoopstijgingen behaald van 100% op geselecteerde producten en meer klanten geholpen bij Gamma (GAMMA en INNO-WAY)
    Alle inzendingen
    Pijl naar rechts icoon

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Meer lezen

    Security & Awareness

    Breng kroonjuwelen en spaghetti in kaart

    Security & Awareness

    Kort: Luchtalarm maakt digitale doorstart, it-beslisser verkiest controle boven cloudgemak (en meer)

    Carrière

    Dijkbewaking: high performers weten wát ze moeten beschermen

    Governance & Privacy

    DigiD en Mijn Overheid extra versleuteld

    Security & Awareness

    Nominaties: 10 stevige Cyber resilience-projecten

    shutterstock_2726036819 Ivan Marc
    Security & Awareness

    Kort: Sensire koopt Dyzle, Privacy First waarschuwt voor digitaal ID (en meer)

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Ontvang Computable e-Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics
    • Phishing
    • Ransomware
    • NEN 7510

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten
    • Blogwire

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2026 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs