Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Computable Awards
    • Overzicht
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Nieuwsbrief

Overdaad aan data schaadt besluitvorming

20 april 2023 - 07:37ActueelData & AIOracle
Alfred Monterie
Alfred Monterie

Meer data betekent niet altijd betere beslissingen. Uit onderzoek van Oracle blijkt dat een overdaad aan data de besluitvorming zelfs complexer maakt met alle gevolgen van dien. Vier op de vijf Nederlandse leidinggevenden ervaart de hoeveelheid data die op hen afkomt als overweldigend. Gevolg is dat dit beslissingen nemen ingewikkelder maakt, wat hun zelfvertrouwen bij het nemen van beslissingen negatief beïnvloedt en daarmee ook hun kansen op promotie.

Het onderzoek werd uitgevoerd onder 14.000 leidinggevenden en werknemers in zeventien landen, waaronder Nederland. De meerderheid (59%) van de leidinggevenden in Nederland heeft weleens helemaal afgezien van het nemen van een beslissing, omdat de persoon in kwestie onvoldoende in staat was te bepalen welke data betrouwbaar waren.

Dit toegenomen gebrek aan (zelf)vertrouwen bij het nemen van beslissingen heeft negatieve gevolgen voor organisaties en hun mensen. Bij ruim een kwart van zowel de leidinggevenden als werknemers heeft dit geleid tot onnodig extra werk, het maken van nog meer fouten of vergissingen, verhoogde financiële risico’s en zelfs een burn-out of andere negatieve consequenties, zoals ontslag vanwege het nemen van een onjuiste beslissing op een cruciaal moment.

Ongeveer een vijfde van de respondenten geeft aan dat het gebrek aan zelfvertrouwen hun  carrière heeft geschaad. Van de leidinggevenden heeft 81% zelfs spijt van een beslissing die zij het afgelopen jaar namen, zoals een investering of het veranderen van baan.

Een aanzienlijk deel van de Nederlandse leidinggevenden (90%)  vindt dat het toenemende aantal databronnen het succes van hun organisatie beperkt. Ze zijn zich ervan bewust dat ze geen beslissingen moeten nemen die alleen gebaseerd zijn op een onderbuikgevoel (70%). Van alle ondervraagden geeft 78% zelfs aan dat pas na het nemen van een beslissing wordt gezocht naar data om die beslissing te onderbouwen.

Mogelijkheden

Overigens introduceerde Oracle gisteren nieuwe mogelijkheden in de Oracle Fusion Cloud Applications Suite om klanten te helpen hun beheer van toeleveringsketens te verbeteren. Ook kondigde Oracle updates aan voor Oracle ME, een platform om werknemers beter te laten werken. Oracle Grow is een ai-gestuurde oplossing om medewerkers de juiste vaardigheden aan te leren.

Meer over

Kunstmatige intelligentie

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Bouw de AI-organisatie niet op los zand

    Wat is de afweging tussen zelf bouwen of het benutten van cloud?

    Computable.nl

    De weg van dataverzameling naar impact

    Iedere organisatie heeft data, maar niet iedereen weet hoe je het goed gebruikt. Hoe zet je waardevolle informatie om in actie?

    Computable.nl

    In detail: succesvolle AI-implementaties

    Het implementeren van kunstmatige intelligentie (AI) biedt enorme kansen, maar roept ook vragen op. Deze paper beschrijft hoe je als (middel)grote organisatie klein kunt starten met AI en gaandeweg kunnen opschalen.

    Meer lezen

    Handen, samenwerken, fusie
    ActueelOverheid

    Meer regie en samenwerking bij digitalisering overheid

    grens België - Nederland
    ActueelData & AI

    Ai in de Benelux: veel strategie, weinig uitvoering

    Jacob Spoelstra argwanend
    OpinieData & AI

    Spoelstra Spreekt: Veel te laat

    Europese Unie
    AchtergrondData & AI

    Wake-up call voor inkopers ai

    ActueelCarrière

    Kort: Brunel viert 50ste verjaardag, Wortell wint gunning veiligheidsregio (en meer)

    ActueelCarrière

    Kort: reorganisatie bij TomTom, investeringen in ai betaalt zich snel uit (en meer)

    3 reacties op “Overdaad aan data schaadt besluitvorming”

    1. Een Oudlid schreef:
      21 april 2023 om 08:46

      Al die carrière tijgers met een gebrek aan zelfvertrouwen schieten in de stress als het om het dragen van verantwoordelijkheid gaat. Want is de angst voor het maken van fouten debet aan het gebrek van daadkracht in de besluitvorming of een tekort aan kwalitatief goede data?

      Conclusies van Oracle zijn niet verrassend, vooral niet het rechtvaardigen van een besluit met data want onze bestuurders in Den Haag doen niks anders. Het liegen met statistiek gaat tenslotte om de maakbare waarheid.

      Login om te reageren
    2. Jaap van Belkum schreef:
      21 april 2023 om 12:26

      Gaat dit onderzoek niet vooral over (data driven) ondernemingen?

      Login om te reageren
    3. Een Oudlid schreef:
      22 april 2023 om 09:31

      Zoals ik het lees is de onderzoeksmethode een bevraging van mensen maar er is geen link naar het onderzoek om te controleren hoe suggestief de vraagstelling is. Nu doet dat niks af aan het gevoel van onzekerheid wat mensen hebben want de mystiek van het geloof versus de rationaliteit van het denken gaat om de psychologie.

      Ons mokkende filosoof zal wel met een literatuurlijst komen, ik verwijs enkel naar eerdere opinie over het gebruik van data in sport en ik bedoel dan niet de de spiegel van begeerte waarover eerder gesproken werd met de ERP van een opportunist. Meten is weten heb je de sturende data die naar de signalen kijkt, het management by exception gaat uit van een verwacht resultaat. Sapper-de-flap kun je hierin binnen de regels blijven maar buiten de lijntjes denken, als je de tegenstander één doelpunt minder laat maken dan win je.

      Wat betreft het omdenken van minder is meer valt er wat te zeggen voor data minimalisatie want de berg (data), de mystiek van datasynthese (god) en alle zelfingenomen persoonlijkheden gaat het om het middel want de achterkant van een bierviltje volstaat om tot begrip en inzicht te komen.

      Login om te reageren

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Uitgelicht

    Partnerartikel
    AdvertorialInnovatie & Transformatie

    Ontdek de toekomst van IT-support en m...

    Op 16 september 2025 vindt in de Jaarbeurs in Utrecht een gloednieuw event plaats dat volledig is gericht op IT-professionals:...

    Meer persberichten

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Planning
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Abonneren Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2025 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs