Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Awards
    • Computable Awards
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Magazine
  • Nieuwsbrief

Wetenschap in kaart gebracht

07 november 1996 - 23:00AchtergrondCarrière
Cok de Zwart
Cok de Zwart

LEIDEN – Wetenschapsgebieden kunnen sinds kort letterlijk op een computerscherm in kaart worden gebracht. Dit is het resultaat van een onderzoek van de NWO-stichting voor de Economische, Sociaal-Culturele en Ruimtelijke Wetenschappen, uitgevoerd aan de Rijksuniversiteit Leiden.Via ‘landkaarten’ van wetenschapsgebieden kan een overzicht worden verkregen van een bepaald vakgebied. De kaarten zijn interactief te raadplegen, zodat ‘provincies’ zichtbaar worden die uiteindelijk leiden naar afzonderlijke publikaties, onderzoeksgroepen en individuele onderzoekers.

De wetenschapskaarten zijn geconstrueerd door databases met publikaties te structureren. Een geautomatiseerde taalkundige ontleder selecteert woorden of woordgroepen uit wetenschappelijke teksten. Op die manier worden publikatiegegevens ondergebracht in wetenschappelijke deelgebieden (‘provincies’). De provincies worden in een kaart uitgezet en voorzien van informatie die degenen die de kaarten raadplegen, uiteindelijk leidt naar de afzonderlijke publikaties.
Het is met name de combinatie van statistische technieken en de taalkundige ontleedmachine die deze bibliometrische provinciekaarten aanzienlijk heeft verbeterd. Zo geven lijnen en afstanden de onderlinge verwantschap aan tussen zowel de ingegeven trefwoorden als de wetenschappelijke deelgebieden.
De digitale wetenschapskaarten maken het wetenschappers en onderzoeksmanagers in de industrie mogelijk een goed inzicht te krijgen in de nog steeds groeiende stroom publikaties op alle mogelijke vakgebieden. CZ

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Uitgelicht

    Partnerartikel
    Innovatie & Transformatie

    De toekomst van werk volgens HP: print...

    Hybride werken is definitief ingeburgerd. Medewerkers bewegen zich soepel tussen thuis, kantoor en onderweg, terwijl organisaties proberen één consistente digitale ervaring neer te zetten.

    Meer persberichten

    Meer lezen

    Cloud & Infrastructuur

    Slimme multi-cloud-aanpak: weg uit de chaos van meerdere clouds

    Overheid

    Cio Den Haag: ‘Geldgebrek dwingt tot samenwerking’

    Cloud & Infrastructuur

    Your.Cloud nu ook in België

    Security & Awareness

    Kort: Nederland dicht gat Europese droneverdediging, nationale robotica in hogere versnelling (en meer)

    Carrière

    Scott Adams, bedenker van Dilbert, overleden

    Data & AI

    Hoe leid je ai in goede banen?

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Planning
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Ontvang Computable e-Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics
    • Phishing
    • Ransomware
    • NEN 7510

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2026 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs