Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Awards
    • Computable Awards
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
    • Inzendingen
    • De jury en experts
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Magazine
    • Magazine
    • Adverteren in het magazine
  • Nieuwsbrief

Kwart Nederlanders doet ervaring op met ai

27 juni 2023 - 09:17ActueelCarrière
Alfred Monterie
Alfred Monterie

Vijftien procent van de Nederlanders gebruikt artificiële intelligentie (ai) vrij intensief. Deze groep zegt regelmatig of vaak ai toe te passen. 24 procent heeft hier enige ervaring mee, de rest geen enkele.

Dit blijkt uit een onderzoek van Peil.nl onder 6.778 (volwassen) Nederlanders. Opdrachtgever is Viewture.ai, een consultancybureau van Maurice de Hond en Vincent Everts.

Vooral onder studenten is ai populair. 83 procent gebruikt ai voor de studie, en net iets meer dan de helft  doet dit (vrij) intensief. Onder de beroepsbevolking is dit percentage 18. Een derde van de werknemers in de ict zegt ai regelmatig of vaak te gebruiken. Bij de landelijke overheid is dit percentage 18. Daarnaast is gekeken naar de mate van ai-gebruik naar beroepsactiviteit. Ict’ers staan dan bovenaan met 41 procent.

Ai wordt vooral aangewend voor het maken en controleren van teksten. Ook voor het samenvatten en toegankelijk maken van informatie wordt dit veel gebruikt. Daarnaast ondersteunt ai het programmeren en het aanpassen van website. Ook als studiehulp bewijst ai nuttige diensten. Degenen die veel ervaring hebben met ai, denken dat ze een efficiëntieslag kunnen maken. 72 procent ziet de eigen efficiëntie verdubbelen of meer.

Verder blijkt uit het onderzoek dat een kwart  van de intensieve ai-gebruikers denkt dat hun baan door deze technologie zal verdwijnen. Dit geldt met name voor de creatieve sector, taalgerelateerde beroepen en administratieve functies. 15 procent van de ict’ers die ai intensief gebruiken, ziet de eigen baan verdwijnen. Vooral bij websitebouw en programmeren neemt ai taken over.

Daarnaast geeft het overgrote deel van de respondenten aan dat ze van mening zijn dat hun organisatie zich (nog) niet voldoende voorbereidt op een toekomst waarin ai een belangrijke rol speelt. Liefst 87 procent vindt dat de overheid maatregelen moet nemen om ai te reguleren.

Meer over

Artificial intelligence

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Toekomst van IT-talent. Een nieuw tijdperk

    Wat vraagt veranderende technologie van IT-talent? De route van skills naar succes.

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Awards-nominaties

    Pijl naar rechts icoon

    Check Point

    Nadia van Beelen (Sales Associate, Check Point Technologies)
    Pijl naar rechts icoon

    ForceFusion

    Amber Quist (Cyber security specialist, ForceFusion)
    Pijl naar rechts icoon

    Hyperfox

    Vereenvoudiging besteloroces bij Duplast, specialist in voedselverpakkingen (Duplast en Hyperfox)
    Pijl naar rechts icoon

    Prodek Solutions BV

    Compleet pakket voor digitale aansturing duurzame energie bij Odura (Odura en Prodek Solutions)
    Pijl naar rechts icoon

    Norday

    Hyper-gepersonaliseerde cultuurpodcasts die nieuwe bezoekers vaker laten terugkomen via Wondercast (Norday en het Rotterdams Philharmonisch Orkest)
    Alle inzendingen
    Pijl naar rechts icoon

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Uitgelicht

    Partnerartikel
    Data & AI

    Blockchain in software: een nieuwe gen...

    Terwijl Nederland en Europa zich steeds luider afvragen hoe lang we nog afhankelijk kunnen blijven van Amerikaanse cloudreuzen, eisen wetgevingen zoals NIS2 en DORA onomstotelijke data-integriteit en sluitende audit-trails.

    Meer persberichten

    Meer lezen

    Data & AI

    Wat loopt er mis bij Accenture?

    Carrière

    Kort: Project Enki bouwt ai-datacenters op zee, netwerken binnen drie jaar aan limiet (en meer)

    Carrière

    Heibel binnen OR van ASML leidt tot breuk

    Cloud & Infrastructuur

    Beursgang SpaceX verandert ai‑­land­schap

    Werkplek & Beheer

    Bonden geven groen licht voor sociaal plan ASML

    Carrière

    Dijkbewaking: high performers weten wát ze moeten beschermen

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Ontvang Computable e-Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics
    • Phishing
    • Ransomware
    • NEN 7510

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten
    • Blogwire

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2026 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs