Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • IT Strategy & Governance
    • Cloud & Infrastructure
    • Data & AI
    • Security & Risk
    • Software & Development
    • Digitale werkplek
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Awards
    • Computable Awards
    • Stem nu!
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
    • Inzendingen
    • De jury en experts
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Magazine
    • Magazine
    • Adverteren in het magazine
  • Nieuwsbrief

Home » Data & AI » AI & Automation » Artificial Intelligence

Kwart Nederlanders doet ervaring op met ai

27 juni 2023 - 09:17ActueelArtificial Intelligence
Alfred Monterie
Alfred Monterie

Vijftien procent van de Nederlanders gebruikt artificiële intelligentie (ai) vrij intensief. Deze groep zegt regelmatig of vaak ai toe te passen. 24 procent heeft hier enige ervaring mee, de rest geen enkele.

Dit blijkt uit een onderzoek van Peil.nl onder 6.778 (volwassen) Nederlanders. Opdrachtgever is Viewture.ai, een consultancybureau van Maurice de Hond en Vincent Everts.

Vooral onder studenten is ai populair. 83 procent gebruikt ai voor de studie, en net iets meer dan de helft  doet dit (vrij) intensief. Onder de beroepsbevolking is dit percentage 18. Een derde van de werknemers in de ict zegt ai regelmatig of vaak te gebruiken. Bij de landelijke overheid is dit percentage 18. Daarnaast is gekeken naar de mate van ai-gebruik naar beroepsactiviteit. Ict’ers staan dan bovenaan met 41 procent.

Ai wordt vooral aangewend voor het maken en controleren van teksten. Ook voor het samenvatten en toegankelijk maken van informatie wordt dit veel gebruikt. Daarnaast ondersteunt ai het programmeren en het aanpassen van website. Ook als studiehulp bewijst ai nuttige diensten. Degenen die veel ervaring hebben met ai, denken dat ze een efficiëntieslag kunnen maken. 72 procent ziet de eigen efficiëntie verdubbelen of meer.

Verder blijkt uit het onderzoek dat een kwart  van de intensieve ai-gebruikers denkt dat hun baan door deze technologie zal verdwijnen. Dit geldt met name voor de creatieve sector, taalgerelateerde beroepen en administratieve functies. 15 procent van de ict’ers die ai intensief gebruiken, ziet de eigen baan verdwijnen. Vooral bij websitebouw en programmeren neemt ai taken over.

Daarnaast geeft het overgrote deel van de respondenten aan dat ze van mening zijn dat hun organisatie zich (nog) niet voldoende voorbereidt op een toekomst waarin ai een belangrijke rol speelt. Liefst 87 procent vindt dat de overheid maatregelen moet nemen om ai te reguleren.

Meer over

Artificial intelligence

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Uitgelicht

    Partnerartikel
    Software & Development

    Meer IT-kennis dan ooit, maar bijblijv...

    Meer IT-kennis dan ooit, maar bijblijven wordt steeds moeilijker. Nog nooit was zoveel technische kennis zo gemakkelijk beschikbaar. Maak een deepdive tijdens Techorama Netherlands, van 26 - 28 oktober 2026...

    Meer persberichten

    Meer lezen

    Data & AI

    Kort: Eindhovense ai-chipmaker haalt 200 miljoen op, Fujitsu rust it-support met agentic ai uit (en meer)

    Cloud & Infrastructure

    Nederland stuit op grenzen van datacentergroei (en dat vraagt om oplossingen)

    Data & AI

    Kort: Mistral krijgt 3 miljard voor strijd om ai-markt, Futureproof Group neemt BIT over (en meer)

    Data & AI

    Eindhovense chip haalt ai uit datacenter

    Data & AI

    Nvidia knuffelt Hugging Face

    Data & AI

    TomTom geeft ai-agenten beter beeld van het verkeer

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Ontvang Computable e-Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics
    • Phishing
    • Ransomware
    • NEN 7510

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten
    • Persberichten bekijken
    • Blogwire

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2026 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs