Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Computable Awards
    • Overzicht
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Nieuwsbrief

Benoem gemeentesecretaris als de ‘65%-ambtenaar’

15 september 2006 - 12:583 minuten leestijdOpinieOverheid
Robert van Vliet
Robert van Vliet

De meeste ambtenaren hebben formeel een 36-urige werkweek. Dat is al jaren zo afgesproken in een CAO, ook al zijn er recentelijk plannen om naar een 40-urige werkweek te gaan.
Bijzonder daarbij is vast te stellen dat de fysieke loketten en de balies in het gemeentehuis in de meeste gevallen openingstijden hanteren die niet meer eigentijds zijn. Wel eens een gemeentehuis of stadskantoor open gezien op zaterdagochtend? Terwijl er juist dan zoveel mensen verlof hebben of toch in de buurt van het gemeentehuis zijn.
Open tijdens een koopavond wil nog wel eens gebeuren, maar dan gaat het loket ook weer eerder dicht op vrijdagmiddag. Kortom, hier wordt de moderne burger of ondernemer niet echt beter van. Ik ben benieuwd of het project Contactcenter Overheid richting 2015 hier nog verbetering in gaat brengen.

Er zijn nogal wat ambtenaren die echter zo enthousiast zijn dat ze er graag ‘200% voor willen gaan’. Helaas moeten we die teleurstellen. 100 procent lijkt in traditionele zin het hoogst haalbare en elektronisch gezien ligt het weer anders.
Al enkele jaren probeert het ministerie van BZK de lat namelijk telkens weer iets hoger te leggen. Volgens het Actieprogramma Elektronische Overheid uit 1998 zou in 2002 een kwart van alle overheidsdiensten elektronisch moeten worden aangeboden.
Het laatste streven nu is om op 1 januari 2007 65 procent van de publieke dienstverlening elektronisch te laten verlopen.

En wie kan ik hier dan binnen een overheidsorganisatie op aanspreken? Wie voelt zich hiervoor verantwoordelijk?
Uit een recent onderzoek bij een van de dertien ministeries is gebleken dat het lang onduidelijk was hoeveel producten men eigenlijk voerde. Toen ik vroeg hoeveel daarvan dan op dit moment elektronisch gaan, kreeg ik 65 verschillende antwoorden. De ontwikkeling van het Overheidsloket schijnt bij veel ministeries volstrekt niet te zijn aangeslagen. Alle ambities ten spijt, van de 13 ministeries doen er op dit moment maar twee mee in het Overheidsloket. Dit heeft natuurlijk alles te maken met het feit dat ministeries veel verder van burgers afstaan dan bijvoorbeeld gemeenten, maar doet vanzelfsprekend geen recht aan de vraag naar een transparante en duidelijke overheid.

Gemeentes, provincies en waterschappen zijn gelukkig een stuk verder met de verbetering van hun dienstverlening. Dit komt waarschijnlijk omdat die veel eerder met elektronische loketten zijn gestart. Gemeentes waren hier midden jaren 90 al mee bezig, Toch blijft onduidelijk wie er nu op 1 januari 2007 aangesproken zal worden op de 65%-norm.
De ene keer voelt het hoofd ICT zich hiervoor verantwoordelijk, de andere keer het hoofd Burgerzaken/publieksdienstverlening. In veel te weinig gevallen neemt de gemeentesecretaris het voortouw. In feite zou de gemeentesecretaris, als hoofd van de ambtelijke organisatie, benoemd moeten worden als 65%-ambtenaar. Bij ministeries zou dat de secretaris-generaal moeten zijn. Het zou leuk zijn als dit tot een nationale troetelnaam zou uitgroeien.

Verder zouden deze dienstverleningsdoelstellingen, als steun in de rug van de hoofden van de ambtelijke organisaties, vanzelfsprekend in het Collegeakkoord vast moeten liggen.

Robert van Vliet
Communicatieadviseur internet voor de overheid

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Slimme toegang vs. onzichtbare cyberrisico’s in de Zorg

    In zorginstellingen is een constante stroom van personeel, patiënten en bezoekers. Maar hoe zorg je ervoor dat gevoelige gebieden beschermd blijven zonder de dagelijkse gang van zaken te verstoren? Hoe herken je eventuele zwakke plekken in het netwerk?

    Computable.nl

    In detail: succesvolle AI-implementaties

    Het implementeren van kunstmatige intelligentie (AI) biedt enorme kansen, maar roept ook vragen op. Deze paper beschrijft hoe je als (middel)grote organisatie klein kunt starten met AI en gaandeweg kunnen opschalen.

    Computable.nl

    Cybercrime Trendrapport 2024

    Een uitgebreide paper over de nieuwste bedreigingen en ruim 50 best-practices in beveiliging.

    Meer lezen

    ActueelOverheid

    Dictu sluit applicatiecontract met CGI, IBM, Sogeti, Sopra Steria, TCS en Circle8

    DDoS-aanval
    ActueelOverheid

    Kort: Stijging symbolische cyberaanvallen, nieuwe ceo GTIA, cijfers Wolters Kluwer

    ActueelOverheid

    Ministerie BZK negeert advies AcICT over stilleggen Digipoort

    cybercrime
    ActueelCloud & Infrastructuur

    Rijkswaterstaat moet vaart maken met beveiligen van bruggen en sluizen

    ActueelCloud & Infrastructuur

    Nieuwe regels stroomcapaciteit niet zinvol voor datacenters

    ActueelOverheid

    Xitres biedt Zig entree naar de vastgoedmarkt

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Planning
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Abonneren Magazine
    • Cybersec e-Magazine

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2025 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs