Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Awards
    • Overzicht
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Magazine
  • Nieuwsbrief

Veel kleine isp’s ontduiken tapplicht

23 december 2004 - 23:00AchtergrondCloud & Infrastructuur
Sytse van der Schaaf
Sytse van der Schaaf

Een groot deel van de Nederlandse internetaanbieders voldoet op dit moment niet aan de tapplicht, die sinds ruim een jaar een feit is. De eerste bestuursrechtelijke boetes zijn inmiddels uitgedeeld.

Het agentschap telecom, dat onder het ministerie van Economische Zaken valt, heeft bij de meerderheid van de 66 internetbedrijven die het in 2004 een bezoek bracht, geconstateerd dat hun infrastructuur niet aftapbaar is. Dit betekent dat de politie of andere opsporingsdiensten het internetverkeer van klanten bij deze bedrijven niet op de voet kunnen volgen. 37 internetbedrijven zijn niet aftapbaar. Zes van deze bedrijven hebben inmiddels een bestuursrechtelijke boete – een last onder dwangsom – op hun deurmat liggen. Het agentschap zegt komend jaar verder te gaan met zijn controles in de isp-sector.

Geen probleem

Volgens Wim de Bruin, woordvoerder van het Landelijk Parket is het probleem minder groot dan het lijkt. “In de opsporingspraktijk treden door deze lancune niet zoveel problemen op, omdat de internetaanbieders met veel aansluitingen wel aftapbaar zijn”, aldus De Bruin. Als bij de opsporing op een internetverbinding gestuit wordt die niet aftapbaar is, gaat het agentschap telecom direct langs om dit bedrijf op zijn tapplicht te wijzen. Een enkele keer heeft de politie zelf apparatuur geplaatst. De apparatuur om een tap te kunnen plaatsen is kostbaar. Veel kleine bedrijven hikken tegen deze investering aan.
De tapplicht is een feit sinds de invoering van de wet ‘Vorderen Gegevens Telecommunicatie’ die in 2003 zonder noemenswaardige discussie in de Eerste en Tweede Kamer is goedgekeurd. Alle veertigduizend Nederlandse opsporingsambtenaren krijgen door deze wet vrijuit toegang tot de adresdatabases van internet- en telefoonaanbieders. De vijfhonderd Officieren van Justitie mogen straks zonder toestemming van een rechter-commissaris nagaan wie met wie heeft gemaild, welke websites iemand heeft bezocht en waar diens mobieltje zich bevond. < BR>

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Kies de juiste virtualisatie-aanpak

    Vergelijk drie krachtige open source-oplossingen: Proxmox, Kubernetes en OpenStack

    Computable.nl

    Beveiliging begint bij de Server

    Is serverhardware de blinde vlek in het securitybeleid? Waarom lifecycle-denken cruciaal is voor IT-security

    Computable.nl

    Bouw de AI-organisatie niet op los zand

    Wat is de afweging tussen zelf bouwen of het benutten van cloud?

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Meer lezen

    Joost Smit
    AchtergrondCloud & Infrastructuur

    Op deze vier paarden zet Google Cloud in

    AchtergrondCarrière

    Willem van der Poel – Een avonturier in de techniek

    ActueelCloud & Infrastructuur

    NLnet en CWI testen eerste openbare Scion-verbinding in Nederland

    ActueelCloud & Infrastructuur

    Kingston University organiseert expositie gaming-geschiedenis

    ActueelCloud & Infrastructuur

    Intel mogelijk weer ‘great’ als semi-staatsbedrijf

    QR Computable Kort 15 aug '25
    ActueelData & AI

    Kort: NL-data op kernenergie, ai-incidenten kosten 8 procent, phishing via QR (en meer)

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Planning
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Abonneren Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics
    • – Phishing
    • – Ransomware

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2025 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs