Maakt u zich wel eens zorgen of uw telefoon wordt afgeluisterd? Waarschijnlijk niet en zo lang u niet op de verdachtenlijst staat van politie en justitie zal het ook wel los lopen. En in uw bedrijf zijn de telefoonlijnen waarschijnlijk fysiek beveiligd door middel van aparte ruimtes met een goed slot en beperkte toegang. Heel zichtbaar en overzichtelijk.
Hoe zit dat dan met VoIP waar geen sprake is van aparte lijnen maar gebruik wordt gemaakt van ‘het data netwerk’? Een stuk minder tastbaar en vanwege de grotere complexiteit is het een stuk onduidelijker wie nu werkelijk toegang heeft tot welke data (en dus de gesprekken). En dan hebben we het nog niet gehad over de boze buitenwereld met hackers en andere lieden met onzuivere bedoelingen.
Is beveiliging nodig? Wat valt er bij het gemiddelde bedrijf nou te halen?
Veel meer dan u denkt: zoals systemen steeds minder fysiek worden geldt dat ook voor de potentiële buit van kwaadwillenden. Het gaat hen vooral om informatie: met namen, adressen en rekeningnummers kan een beetje crimineel heel leuk uit de voeten. En dan hebben we nog niet over creditcardgegevens….
Voor het beveiligen van al die informatie zijn er al heel wat tools, procedures en protocollen ontwikkeld. Hoewel het versleutelen of encrypten van emails en andere data bestanden al langer tot de mogelijkheden behoorde is deze ontwikkeling nieuw voor spraak (VoIP). Langzaam aan zal deze techniek vaker toegepast gaan worden bij bedrijven welke een groot belang hechten aan beveiliging.
Maar de gouden tip is ‘Verdeel en beveilig’. Houdt de toegang, beveiliging en het beheer van uw netwerk en applicaties strikt gescheiden. Dat klinkt simpel en dat is het eigenlijk ook. In de praktijk betekent dit namelijk dat de zwakste schakel in ieder systeem, en dat is nu eenmaal de mens, nooit alleen de genomen beveiligingsmaatregelen kan omzeilen.
Jeroen Buis
Product Manager Interactive Intelligence