Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Computable Awards
    • Overzicht
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Nieuwsbrief
Formule 1 Sauber

Snelle bolides met IoT

21 april 2017 - 13:033 minuten leestijdOpinieCloud & Infrastructuur
mr. Rene Verschoor
mr. Rene Verschoor

De Formule 1 is een feest voor techneuten. Teams met top-ingenieurs vanuit de hele wereld troeven elkaar af door de ultieme racewagen te bouwen. Ict speelt daarin een grote rol. Voor alles op het gebied van IoT is de techniek in de racewagen geweldig spannend.

Lees je over Internet of Things (IoT), dan gaat over de technologie die nog in de kinderschoenen staat. Boeren kunnen bijvoorbeeld hun vee en gewassen bewaken via sensoren. In de gezondheidszorg zie je dat bedrijven als Philips sensoren in hun apparaten aanbrengen om te monitoren hoe ze worden gebruikt. Toch moeten verreweg de meeste bedrijven de IoT-toepassingen nog bedenken. We zitten wat betreft het IoT in het beginstadium.

Formule 1

Er zijn sectoren waar het IoT niet meer is weg te denken. De spannendste is de Formule 1. Sinds de jaren negentig gebruiken raceteams sensortechnologie en vandaag de dag is er geen raceteam meer dat niet op de een of andere manier hightech-telecom en analytics toepast in de raceauto.

Mercedes experimenteert met de nieuwe IEEE-transmissiestandaard 802.11ad voor wifi om technici toegang te geven tot gedetailleerde data. Williams’ F1-team gebruikt IoT-technieken en videoanalyses voor nog kortere pitstops; onder de twee seconden. McLaren en NTT gebruiken een high-speedcloudnetwerk om hun coureurs Alonso en Vandoorne net wat harder te laten rijden.

Sensortechnologie is belangrijk om erachter te komen welke onderdelen van de auto zijn te verbeteren. In de McLaren-racewagen zitten ongeveer honderdzestig sensoren die alles meten. Wat is de beste bandendruk op een bepaald circuit? Hoe goed moeten de remmen worden afgesteld? Hoe houdt de constructie zich tijdens een race? Zelfs de fysieke conditie van de coureur is in beeld.
Door al die data te analyseren, zijn kleine aanpassingen te doen die direct leiden tot betere raceprestaties. En die maken veel uit, want de Formule 1 is een sport waar tienden van seconden  bepalen of het team wel of geen podiumplaats behaalt.

160 sensoren

Het verzamelen, analyseren en terugkoppelen naar het raceteam van alle data van die 160 sensoren is een technische uitdaging. De verbindingen moeten robuust zijn en mogen gegarandeerd nooit uitvallen. Netwerken moeten snel en gemakkelijk op te zetten zijn. Het  McLaren-team verzamelt per wedstrijd telemetrisch zo’n honderd GB aan ruwe data uit de auto en stuurt die vervolgens naar een datacenter in Japan en terug. Daar wordt de verzamelde data vergeleken met historische data en voorspellingsmodellen. Zo kan het raceteam de juiste aanpassingen doen in de dagen voor de race en tijdens de race de juiste informatie terugkoppelen naar de coureur.

Uiteraard zijn het nog altijd de Alonso’s en de Verstappens die een raceteam kampioen maken, maar zelfs de coureurs gaan straks met IoT in de vorm van sensors in kleding die ze dragen tijdens de races verder getraind en bijgestuurd worden. IoT heeft het racen sterk veranderd en zal het blijven veranderen. Elke handeling en aanpassing is op waarde te schatten, om tot een optimaal resultaat te komen. IoT maakt onze coureurs beter. Ofwel, de Formule 1-racerij laat zien wat met IoT is te bereiken.

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Bouw de AI-organisatie niet op los zand

    Wat is de afweging tussen zelf bouwen of het benutten van cloud?

    Computable.nl

    Slimme connectiviteit: de toekomst van bouwen

    Hoe stoom jij jouw organisatie in de bouw en installatie sector klaar voor de digitale toekomst?

    Computable.nl

    De weg van dataverzameling naar impact

    Iedere organisatie heeft data, maar niet iedereen weet hoe je het goed gebruikt. Hoe zet je waardevolle informatie om in actie?

    Meer lezen

    ActueelCloud & Infrastructuur

    Belgisch internet krijgt nieuw hart

    Cloud & Infrastructuur

    Grote Ierse aankoop Wolters Kluwer, VirtualMetric haalt 2,25 miljoen op, nieuwe directeur Calco (en meer)

    Digital twin
    OpinieSecurity & Awareness

    Digital twins beloven revolutie in netwerkbeheer en cybersecurity

    ActueelCloud & Infrastructuur

    Kort: Weer Red Hat Award voor Vijfhart, ruim 500 miljoen voor vervolgfonds Main (en meer)

    ActueelCloud & Infrastructuur

    Zo krijgt de overheid meer grip op clouddiensten

    OpinieCloud & Infrastructuur

    Over de flexibiliteit van de cloud en de kracht van ai

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Uitgelicht

    Marco Gouw - Country Manager Veridas

    Partnerartikel
    AdvertorialInnovatie & Transformatie

    Geverifieerd, Echt en Betrouwbaar: Waa...

    Door Marco Gouw, Country Manager DACH & BENELUX bij Veridas Digitale transformatie heeft het makkelijker dan ooit gemaakt om een...

    Meer persberichten

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Planning
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Abonneren Magazine
    • Cybersec e-Magazine

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2025 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs