Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Computable Awards
    • Overzicht
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Nieuwsbrief

TU Delft en JetBrains starten ai-onderzoek software

16 oktober 2023 - 10:10ActueelInnovatie & TransformatieJetBrainsTU Delft
Rik Sanders
Rik Sanders

TU Delft en JetBrains, het bedrijf achter Android-programmeertaal Kotlin, bundelen hun kennis en expertise op het gebied van artificiële intelligentie (ai) en softwareontwikkeling in het AI for Software Engineering (AI4SE)-lab. Doel van de samenwerking is om een diepgaand begrip te ontwikkelen van hoe nieuwe ai-technologie de effectiviteit en efficiëntie van software-engineeringprocessen kan verbeteren.

De samenwerking werd eind vorige week bekendgemaakt door professor Arie van Deursen op het Bits & Chips-evenement in Eindhoven. Volgens TU Delft en JetBrains betekent het partnerschap een grote stap in onderzoek naar ai voor softwareontwikkeling. Met als achterliggende vraag: hoe valt betere software te maken door ai te gebruiken?

De opkomst van geavanceerde ai-gedreven tools heeft geleid tot een breed scala aan mogelijkheden en transformaties in de praktijk en het onderwijs van software-engineering. JetBrains en de Technische Universiteit Delft erkennen dit potentieel en hebben daarvoor het AI4SE opgericht.

In hun onderzoek richten de universiteit en het programmeerbedrijf zich op de impact en het gebruik van ai-methodologieën in software-engineering, met als aandachtsgebieden softwareontwikkeling, testen en programmeeronderwijs. Het doel van AI4SE is om ai-technieken te gebruiken en te verbeteren om – de lat ligt hoog – ‘een revolutie teweeg te brengen in softwareontwikkelingstools en de productiviteit van softwareontwikkelaars te verhogen.’

ICAI-lab

Een belangrijk mechanisme is generatieve ai en het gebruik van Large Language Models (LLM’s) voor codering, aldus beide partijen. Het AI4SE-lab bestaat uit een gezamenlijk team van onderzoekers van TU Delft en JetBrains, met daarin prof. dr. Arie van Deursen en dr. Maliheh Izadi van TU Delft, en dr. Vladimir Kovalenko en dr. Pouria Derakhshanfar van JetBrains.

De samenwerking is voor de duur van vijf jaar. JetBrains, met een hoofdkantoor in Praag en in Nederland een vestiging en techlab in Amsterdam, levert diverse tools voor softwareontwikkelaars en -teams, waaronder IntelliJ IDEA. De tools worden wereldwijd gebruikt door organisaties als Google en NASA. Er werken zo’n tweeduizend mensen bij het Tsjechische bedrijf.

AI4SE is een zogeheten ICAI-lab (Innovation Center for Artificial Intelligence), een onderzoekssamenwerking tussen industriële, overheids- of non-profit-partners en kennisinstituten. ICAI-labs moeten voldoen aan eisen voor data, expertise en capaciteit. Er wordt van deze labs verwacht dat de uitkomsten praktisch toepasbaar zijn. AI4SE is het tiende ICAI-lab waarin de TU Delft samenwerkt met partners en andere kennisinstituten.

Meer over

Kunstmatige intelligentie

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Slimme connectiviteit: de toekomst van bouwen

    Hoe stoom jij jouw organisatie in de bouw en installatie sector klaar voor de digitale toekomst?

    Computable.nl

    Design Sprints: 4 dagen van idee naar prototype

    Hoe zet je in vier dagen tijd een gevalideerd prototype neer met Design Sprints?

    Computable.nl

    Dit is de weg naar informatietransformatie

    In een wereld waar data en informatie centraal staan, moeten organisaties zich aanpassen aan de digitale toekomst. Informatietransformatie is de sleutel tot het versterken van beveiliging en het bevorderen van efficiëntie.

    Meer lezen

    AchtergrondData & AI

    Sam Altman (OpenAI): ‘Just do it: bedrijven moeten ai nu omarmen’

    ActueelInnovatie & Transformatie

    Stem nu voor de Computable Awards 2025!

    ActueelInnovatie & Transformatie

    Apple bepaald geen voorloper met ai

    ActueelCarrière

    Kort: Asus vangt bot bij rechter om thuiswerken, 145,5 miljoen EU-subsidie voor cyberbeveiliging (en meer)

    ActueelData & AI

    Cisco sorteert voor op komst van ai-agenten

    OpinieInnovatie & Transformatie

    Kernapplicaties smeken om platform- en devops-aanpak

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Uitgelicht

    Partnerartikel
    AdvertorialInnovatie & Transformatie

    Computable Insights

    Een ai-agent die klantvragen afhandelt. Dat is een van de nieuwste troeven van softwareproducent Salesforce, dat daarmee meesurft op de...

    Meer persberichten

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Planning
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Abonneren Magazine
    • Cybersec e-Magazine

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2025 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs