Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Awards
    • Overzicht
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Magazine
  • Nieuwsbrief

Spoelstra Spreekt: Navelstaren

Jacob Spoelstra blazen vermoeiend
06 november 2024 - 10:54OpinieData & AIGartner
Jacob Spoelstra
Jacob Spoelstra

COLUMN – Ik heb ooit een directeur gehad die zei: ‘Jacob, je moet goed opletten op wat Gartner zegt en dan precies het tegenovergestelde doen. Je zit dan altijd goed.’

Volgens Gartner zijn bedrijven aan ‘het navelstaren’ als het gaat om kunstmatige intelligentie. Ze hobbelen snel achter de trend aan maar hebben geen idee wat ze er mee moeten doen. Volgens dit onderzoeksbureau zijn bedrijven er ook helemaal niet klaar voor.

Cassettebandje

Wat waren we enthousiast over ai. Het is hetzelfde enthousiasme als toen we voor het eerst een cassettebandje in handen hadden of met de fax. En wat dacht je van het eerste sms’je dat je verzond? Als dit mogelijk was, dan konden we wel ophouden met werken. Maar als het blijft bij een kopietje versturen of een tekstberichtje, dan gaat dat niet de wereld veranderen. Zo gaat het nu ook met ai.

Het blijft een model dat kan kopiëren en voorspellen. We maken wel de meest fantastische plaatjes of nieuwe muziek die sprekend lijkt op wat we al hebben, maar dan net iets minder. En het schrijven van een scriptie is eindelijk af te schaffen. Maar wat we er echt mee kunnen?

Winst

Dat we er nauwelijks wat mee kunnen, bleek ook wel uit de kwartaalcijfers van diezelfde techbedrijven. Ai heeft amper invloed op de winst. Bij Google is ai nog geen half procent van de omzet. De winst wordt voornamelijk gehaald met dataopslag en advertenties. Ik heb Gartner nog nooit horen zeggen: ‘Weet je waar je je geld in moet steken? Advertenties!’ Maar zoals ik schreef, doe het tegenovergestelde van wat Gartner zegt en zit ik altijd goed.

Nog stommer is het overigens om naar een stand-upcomedian te luisteren. Maar daar heb je Gartner niet voor nodig.

Jacob Spoelstra
Jacob Spoelstra is columnist/stand-upcomedian. Vanaf november speelt hij de Oudejaarsconference ‘De boomer en het engeltje’ in theaters door heel Nederland. Kijk voor meer informatie op www.jacobspoelstra.nl.

Meer over

Kunstmatige intelligentie

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Beveiliging van AI in de praktijk

    AI is hot, maar de praktijk binnen grote organisaties blijkt weerbarstig. Stop met brandjes blussen; zo schaal en beveilig je met succes.

    Computable.nl

    Bouw de AI-organisatie niet op los zand

    Wat is de afweging tussen zelf bouwen of het benutten van cloud?

    Computable.nl

    De weg van dataverzameling naar impact

    Iedere organisatie heeft data, maar niet iedereen weet hoe je het goed gebruikt. Hoe zet je waardevolle informatie om in actie?

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Uitgelicht

    Partnerartikel
    AdvertorialSecurity & Awareness

    Cybersec Netherlands 2025 – Programma...

    Keynotes over cloud, AI en geopolitiek: het programma van Cybersec Netherlands raakt de kern van digitale weerbaarheid

    Meer persberichten

    Meer lezen

    Copilot
    ActueelSecurity & Awareness

    Microsoft Copilot liet geheime toegang tot bedrijfsdata toe 

    AchtergrondCarrière

    Gazonnetje of golfbaan maaien via de cloud

    ai employee ai-werknemer
    ActueelData & AI

    Kort: Overheid start NEN 7510-onderzoek naar labhack, ai neemt banen over en is grootste internetgebruiker (en meer)

    Joost Smit
    AchtergrondCloud & Infrastructuur

    Op deze vier paarden zet Google Cloud in

    Jan-Pieter d'Anvers
    AchtergrondSecurity & Awareness

    ‘Als we data veilig willen houden, moeten we ons haasten’

    Anoniem smartbril smart glasses
    ActueelSecurity & Awareness

    Kort: QR-phishing evolueert, opbrengst gen-ai valt tegen, bril nu security risk (en meer)

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Planning
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Abonneren Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics
    • – Phishing
    • – Ransomware

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2025 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs