Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Computable Awards
    • Overzicht
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Nieuwsbrief

Mijlpaal: ProRail plaatst kernsysteem ERTMS in datacenters

29 november 2024 - 19:263 minuten leestijdActueelCloud & InfrastructuurProRailThales
Diederik Toet
Diederik Toet

ProRail heeft een belangrijke stap gezet in de modernisering van het spoorwegsysteem door de installatie van centrale ERTMS-computers in twee eigen datacenters. ERTMS is het computergestuurde treinbeveiligingssysteem dat ProRail de komende jaren gefaseerd in Nederland invoert. Deze technologie vervangt de traditionele relaishuizen langs het spoor en stelt ProRail in staat het spoornet efficiënter te gebruiken.

Een belangrijk onderdeel van ERTMS is het zogeheten centrale treinbeveiligingssysteem CSS. Vanuit het CSS stuurt ProRail alle onderdelen op het spoor aan en wordt gecommuniceerd met alle betrokken partijen. Zo zorgt het systeem voor veilige rijwegen, bewaakt deze en bestuurt wissels en overwegen. Het praat bovendien met de verkeersleiding, machinisten en met beveiligingssystemen in omliggende landen.

Het kernsysteem CSS is kortgeleden geïnstalleerd in twee datacenters van ProRail in Amsterdam en Rotterdam, meldt de spoorbeheerder. De overdracht van het project vond begin november plaats, waarbij het beheer intern werd overgedragen van de projectorganisatie ERTMS aan de ict-afdeling van ProRail.

Hitachi Rail (Thales) bouwt en onderhoudt CSS

Op beide datacenterlocaties waren al afzonderlijke ruimtes voor communicatiesysteem GSM-R en voor andere ict-systemen en daaraan is nu een nieuwe ruimte speciaal voor ERTMS toegevoegd. De verschillende systemen zijn eenvoudig te koppelen. Dit is nodig zodra op het eerste baanvak ERTMS is geïmplementeerd.

Het CSS wordt ontwikkeld, geleverd en onderhouden door een onderdeel van Thales dat afgelopen mei werd overgenomen door Hitachi Rail. Het contract tussen Thales en ProRail dateert van maart 2022, heeft een looptijd van maximaal 37 jaar en maximale waarde van 420 miljoen euro. De bouw van het CSS was in 2022 aanleiding om ProRail en Thales te nomineren voor een Computable Award in de categorie Overheidsproject van het Jaar.

ERTMS

ERTMS staat voor European Rail Traffic Management Systeem. Het is de nieuwe standaard voor spoorverkeer in Europa. In Nederland en de meeste andere Europese landen wordt deze standaard de komende jaren ingevoerd. Het vervangt in Nederland op termijn het huidige systeem ATB (automatische treinbeïnvloeding), waarvan delen al zeventig jaar oud zijn. Een van de voordelen van ERTMS is dat treinen dichter op elkaar kunnen rijden, waardoor de capaciteit op het spoor toeneemt. Doordat alles computergestuurd en datagedreven verloopt, vermindert ook het risico op ongevallen.

Voor de invoering van ERTMS moet ProRail veel zaken regelen, zoals de vernieuwing van ict-systemen, tests op het spoor, aanleg van glasvezelnet langs het spoor en de verwijdering van de meeste seinen. Ook volgen er trainingen voor vijftienduizend mensen die met de nieuwe systemen te maken krijgen. Op sommige delen van het Nederlandse treinspoor zijn eerdere versies van ERTMS al ingevoerd. Het betreft bijvoorbeeld de Betuweroute, de HSL, Hanzelijn (Lelystad-Zwolle) en het traject Amsterdam-Utrecht.

Meer over

DatacenterSoftware

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Slimme connectiviteit: de toekomst van bouwen

    Hoe stoom jij jouw organisatie in de bouw en installatie sector klaar voor de digitale toekomst?

    Computable.nl

    De weg van dataverzameling naar impact

    Iedere organisatie heeft data, maar niet iedereen weet hoe je het goed gebruikt. Hoe zet je waardevolle informatie om in actie?

    Computable.nl

    Well-Architected: slim bouwen en beheren in de cloud

    Een paper met concrete handvatten om cloud-architectuur naar een hoger niveau te tillen.

    Meer lezen

    Gebouw TU/e
    ActueelCloud & Infrastructuur

    TU/e vervangt vpn en voegt mfa toe na cyberaanval

    ActueelCloud & Infrastructuur

    Kort: Eigen ai-assistent Amsterdam, NIS2-manager Atos, DSA-check ACM en…

    Quantum
    ActueelCloud & Infrastructuur

    Nieuwe Cisco-netwerkchip brengt quantum-internet dichterbij

    kaasschaaf
    ActueelCarrière

    VodafoneZiggo schrapt 400 banen

    cybercrime
    ActueelCloud & Infrastructuur

    Rijkswaterstaat moet vaart maken met beveiligen van bruggen en sluizen

    Bord van Mediamarkt
    ActueelCloud & Infrastructuur

    Mediamarkt licht ‘onbeperkte’ cloudopslag van eigen telecommerk toe

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Planning
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Abonneren Magazine
    • Cybersec e-Magazine

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2025 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs