Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • IT Strategy & Governance
    • Cloud & Infrastructure
    • Data & AI
    • Security & Risk
    • Software & Development
    • Digitale werkplek
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Awards
    • Computable Awards
    • Stem nu!
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
    • Inzendingen
    • De jury en experts
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Magazine
    • Magazine
    • Adverteren in het magazine
  • Nieuwsbrief

Home » Data & AI » AI & Automation » Artificial Intelligence

Europese directieraden omgegooid voor ai-tijdperk

[Beeld: Golden Dayz/Shutterstock]
08 mei 2026 - 15:55ActueelArtificial IntelligenceBelastingdienstIBM
William Visterin
William Visterin

De chief ai officer komt opzetten in Europese directieraden. In 2025 had 24 procent van de bevraagde Europese organisaties zo’n functie. Vandaag is dat 76 procent. Die sprong is de meest opvallende bevinding uit het jaarlijkse ceo-onderzoek van IBM.

De studie van het IBM Institute for Business Value werd uitgevoerd bij tweeduizend ceo’s wereldwijd, waaronder 450 uit Europa (waarvan veertig uit Nederland). De cijfers schetsen een directiekamer in volle transitie. Zestig procent van de Europese ceo’s voelt zich comfortabel om belangrijke strategische beslissingen te nemen op basis van ai-gegenereerde input. In Nederland ligt dat percentage zelfs op 90 procent.

Tachtig procent beschouwt ai-soevereiniteit als essentieel voor de bedrijfsstrategie. En 83 procent stelt dat alle bedrijfsleiders technologie-experts moeten worden binnen hun vakgebied, dus niet alleen de ai-specialisten.

Mensen als sleutelfactor

Opvallend is dat ceo ’s de mens centraal blijven stellen. 81 procent van de Europese respondenten stelt dat het succes van ai meer afhangt van de mensen dan van de technologie zelf.

Toch erkent men dat er werk aan de winkel is: tegen 2028 verwachten ceo ’s dat 29 procent van hun medewerkers omscholing nodig heeft voor een andere functie, en 53 procent om hun huidige rol effectiever te kunnen uitvoeren.

‘Als we blijven optimaliseren voor gisteren, verliezen we ons vermogen om morgen uit te voeren. De uitdaging is om continuïteit te behouden waar dat nodig is, terwijl er tegelijkertijd ruimte wordt gecreëerd om sneller nieuwe manieren van werken te adopteren,’ zegt Jan Polkerman, algemeen directeur Belastingdienst bij het Ministerie van Financiën, in een reactie op het rapport van IBM, huisleverancier van de fiscus op it-vlak.

Meer over

AIceoethiek

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Uitgelicht

    Partnerartikel
    Software & Development

    Meer IT-kennis dan ooit, maar bijblijv...

    Meer IT-kennis dan ooit, maar bijblijven wordt steeds moeilijker. Nog nooit was zoveel technische kennis zo gemakkelijk beschikbaar. Maak een deepdive tijdens Techorama Netherlands, van 26 - 28 oktober 2026...

    Meer persberichten

    Meer lezen

    Data & AI

    Kort: Eindhovense ai-chipmaker haalt 200 miljoen op, Fujitsu rust it-support met agentic ai uit (en meer)

    Cloud & Infrastructure

    Nederland stuit op grenzen van datacentergroei (en dat vraagt om oplossingen)

    Data & AI

    Kort: Mistral krijgt 3 miljard voor strijd om ai-markt, Futureproof Group neemt BIT over (en meer)

    Data & AI

    Eindhovense chip haalt ai uit datacenter

    Data & AI

    Nvidia knuffelt Hugging Face

    Data & AI

    TomTom geeft ai-agenten beter beeld van het verkeer

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Ontvang Computable e-Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics
    • Phishing
    • Ransomware
    • NEN 7510

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten
    • Persberichten bekijken
    • Blogwire

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2026 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs