Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Awards
    • Computable Awards
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Magazine
  • Nieuwsbrief

VS nog op kop in ai-race, maar China wil meer riskeren voor opschalen

ai
17 september 2025 - 07:15ActueelData & AINetApp
Bouko de Groot
Bouko de Groot
redactie@computable.nl

De komende vijf jaar blijft de VS vooroplopen in artificiële intelligence (ai). Dat kan gaan veranderen, want in China is men bereid veel meer risico te nemen bij de toepassing van ai en zet men vooral in op schaal.

De VS heeft de meeste kans om de komende vijf jaar leidend te blijven in ai, zo concludeert data-infrastructuurbedrijf NetApp uit eigen rondvraag bij 400 ict-leidinggevenden en 400 ceo’s wereldwijd. Vier op de tien zien de VS de race winnen, hoewel die nek-aan-nek is. De executives zijn verder overtuigd van de ai-voorsprong van hun eigen organisatie: 81 procent zegt al bezig te zijn met pilots of opschaling van ai en ziet zelfs 88 procent zegt dat hun organisatie al grotendeels of helemaal in staat is om de ai‑transformatie vol te houden.

Een interessant verschil tussen de ai-grootmachten is dat 92 procent van de Chinese ceo’s actieve ai-projecten meldt tegenover 74 procent van de Chinese ict-leidinggevenden, een gat van 16 procentpunten. In de VS liggen die percentages 77 respectievelijk 86, oftewel een gat van 9 procentpunten, wat lijkt te wijzen op betere afstemming in de Amerikaanse boardrooms.  In China zijn de ceo’s ook veel positiever over hoe ‘ai ready’ hun organisatie is: 92 procent maar liefst. Van de ict-leidinggevenden daar denkt maar 74 procent er zo over, maar dat is nog altijd hoger dan de 61 procent voor beide groepen in de VS.

China focust vooral op snelle groei van ai

In welke richting de race gaat, daarin verschilt men van mening. China ziet vooral schaalbaarheid als prioriteit, waar 35 procent ten opzichte van gemiddeld 11 procent in andere landen er zo over denkt. De VS en India richten zich juist op integratie met bestaande systemen. ‘De Chinese nadruk op schaalbaarheid kan sneller leiden tot zichtbare resultaten, terwijl de langetermijnsstrategie die andere landen hanteren uiteindelijk meer zakelijke waarde kan opleveren,’ denkt NetApp.

Gemiddeld 79 procent van de respondenten denkt dat zwakke data- en cloudstrategieën ai-implementatie kan laten mislukken en kan leiden tot defecte modellen, vertekende inzichten en beveiligingslekken. ‘China is daar met 15 procent een uitzondering op, maar dat is in lijn met hun nadruk op snelle kortetermijngroei en een grotere risicobereidheid’, van 46 tegenover 25 procent in andere landen.

Meer over

AIChinaVS

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Agentic AI in de praktijk

    Hoe autonome AI werkprocessen fundamenteel verandert

    Computable.nl

    Ontdek hoe je de kracht van private cloud kunt ontgrendelen

    De toekomst van serverbeheer. Nieuwe eisen aan prestaties en beveiliging.

    Computable.nl

    Trek AI uit de experimenteerfase

    Een gids over AI als strategisch instrument en op welke manier je écht waarde toevoegt aan je organisatie.

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Uitgelicht

    Partnerartikel
    Innovatie & Transformatie

    Het IT-kanaal onder druk: samen voorui...

    Het IT-kanaal bevindt zich midden in een fundamentele transitie. IT-serviceproviders krijgen te maken met snel veranderende technologie, hogere verwachtingen van klanten en toenemende eisen op het gebied van veiligheid en...

    Meer persberichten

    Meer lezen

    Data & AI

    OpenAI jaagt op miljarden voor megabeursgang terwijl ai-wedloop escaleert

    Data & AI

    De ai-versnelling: het draait om bedrijfswaarde, niet om de hype

    Jacob Spoelstra Blij tevreden rustig
    Data & AI

    Spoelstra Spreekt: Vrolijk

    Carrière

    Ai verandert werk, hr bepaalt richting 

    Data & AI

    ‘Microsoft enige huurder nieuwe hyperscaler in Amsterdam’

    Governance & Privacy

    Zo ontwikkel je ai-governance-kader voor je organisatie

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Planning
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Ontvang Computable e-Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics
    • Phishing
    • Ransomware
    • NEN 7510

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2026 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs